Biała lista podatników - gdzie sprawdzić i weryfikować podatników VAT

Biała lista podatników – gdzie sprawdzić i weryfikować podatników VAT?

Biała lista podatników jest bardzo przydatna. Można znaleźć ją w internecie i tam wyszukać, czy dana firma nie ma problemów z płaceniem podatku VAT, czy działa uczciwie oraz transparentnie. Księgę prowadzi szef Krajowej Administracji Skarbowej. Ma ona formę elektroniczną i jest wykazem firm, które płacą VAT lub zostały wyrejestrowane z płacenia VAT. W wykazie są różnorodne dane, między innymi numery rachunków rozliczeniowych, imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo kredytowej i wiele innych. Biała lista podatników jest istotną informacją dla urzędów prowadzących postępowania w ramach zamówień publicznych. Dzięki tej księdze wiadomo, która firma jest uczciwa, która jest zarejestrowana, która opłaca podatek VAT.

Od kiedy funkcjonuje biała księga?

Tak sięga jest prowadzona od 1 września 2019 roku. Przedsiębiorca, który nie dopełni obowiązków może ponieść poważne straty finansowe. Dane weryfikowane są regularnie. Biała lista umożliwia weryfikację statusu rejestracji na VAT kontrahentów. Jest to naprawdę ważne działanie, które przekłada się na wiedzę o firmach. W białej liście odnotowane są nazwy firm, ich adresy, numery NIP, KRS, REGON, numery rachunków bankowych, dane prezesów oraz innych przedstawicieli firm. Ważny jest także status rejestracji firmy dla potrzeb VAT. Jeśli firma została wykreślona z rejestru i przywrócona do niego po pewnym czasie to też jest to zapisane.

Co dostaje się dzięki białej księdze czy też białej liście VAT?

Klient dostaje szybką oraz w pełni automatyczną weryfikację, może pobierać numery zapytań, ma szansę weryfikować inne bazy. Narzędzie jest łatwe oraz intuicyjne, działa szybko i bez najmniejszych problemów. Niejedna osoba doceni taką księgę i będzie chętnie z niej korzystać. Urzędy są zobowiązane do regularnego sprawdzania kontrahentów w księdze. Dzięki niej zyskuje wiedzę oraz dostaje szerokie spektrum danych. Na pewno warto uzyskać takie informacje, wprowadzić je do metryki danego zamówienia publicznego w formie załącznika. Obecność na takiej liście poświadcza uczciwość danej firmy. Nie ma co do tego najmniejszej wątpliwości. Klienci doceniają taką księgę i nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez niej.

Księga to ważne źródło informacji

W księdze można sprawdzić podatników zarejestrowanych, podatników wykreślonych, podatników przywróconych do rejestru. Jest to wiedza dostępna w formie elektronicznej online, bezpłatnie i bardzo łatwo. Nie trzeba niczego studiować, lecz wystarczy wejść na stronę internetową, wpisać NIP, REGON lub nazwę firmy. System wyszuka dane firmy i to jaki ma ona status jako płatnik VAT. Płatność VAT na inne konto niż wskazane na białej liście podatników spotka się z sankcjami. Rząd zamierza całkowicie wyeliminować split payment na inne rachunki. VAT powinno się realizować w dniu wykonania przelewu, takie są obecne przepisy i tak należy do tego podchodzić.

Prawo do sprostowania lub wykreślenia

Przedsiębiorca może wystąpić do zarządzającego Krajową Administracją Skarbową o sprostowanie danych lub ich usunięcie, ma do tego absolutne prawo. KAS może takie żądanie spełnić lub odmówić realizacji takiego zapotrzebowania. Decyzję musi jednak w pełni uzasadnić, nie ma innej możliwości. Warto o tym pamiętać zawsze i wszędzie. Solidne prowadzenie białej listy jest bardzo ważne, nie mogą pojawiać się w niej błędy oraz przeoczenia, jest to sprawa jaka najbardziej oczywista i mająca znaczenie. Niejedna osoba doceni taką księgę, ponieważ ułatwia ona sprawdzanie firm, a sama strona jest bardzo łatwa w obsłudze.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Ci najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij