Czarna karta kredytowa – symbol luksusu? Przegląd po kolorach kart
Karta kredytowa to popularny środek płatniczy, chętnie wykorzystywany przez klientów banków. Jest to forma kredytu przyznawanego klientowi w ramach limitu, na bardzo korzystnych warunkach.
Spłata zadłużenia w wyznaczonym terminie wiąże się z brakiem kosztów za udzielnie kredytu. Oznacza to, że pieniądze są pożyczane za darmo. To duży atut kart kredytowych, sprawiający, że racjonalne korzystanie z nich jest bardzo bezpiecznie i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Tymczasem dostęp do środków na koncie kredytowym bardzo często rozwiązuje wiele problemów związanych z niespodziewanymi wydatkami czy też niedopinającym się budżetem miesięcznym. Karty kredytowe różnią się nie tylko wysokością przypisanego do nich limitu, ale też kolorami, które w tym przypadku nie są związane tylko i wyłącznie z walorami estetycznymi. Co oznacza każdy z nich? Sprawdźmy.
Od czego zależy kolor karty kredytowej?
Karta kredytowa swoim wyglądem bardzo przypomina zwykłą kartę płatniczą. W odróżnieniu od niej jednak przypisany do karty kredytowej kolor ma znaczenie nie tylko estetyczne. Każdy z nich oznacza bowiem nie tylko dostęp do większego limitu kredytowego, ale też cały pakiet usług dodatkowych. Rozróżnia się następujące kolory kart kredytowych: czerwone/granatowe, złote, platynowe i czarne.
Przyjęło się sądzić, że złota karta kredytowa jest symbolem większego luksusu, a płacenie nią zarezerwowane tylko dla określonej grupy zamożnych osób. Okazuje się jednak, że to mylne przekonanie, najbardziej „luksusowa” jest bowiem czarna karta kredytowa.
Kolory kart kredytowych
Standardowe karty kredytowe są granatowe lub czerwone. Są one oferowane zdecydowanej większości klientów i dostępne w ofercie większości banków. Do ich wydania nie potrzeba dopełniania żadnych skomplikowanych formalności. Wystarczy złożenie stosownego wniosku o wydanie karty i oczywiście uzyskanie pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Korzystanie z nich na określonych warunkach, czyli m.in.: terminowe spłacanie zadłużenia, nie powoduje naliczania dodatkowych kosztów. Posiadacz karty spłaca w wyznaczonym terminie dokładnie tyle, ile pożyczył w ramach korzystania z karty. Limit przypisany do tego rodzaju kart waha się w granicach od kilku do ok. 20 tysięcy złotych.
Złota karta kredytowa, wbrew powszechnej opinii, nie wiąże się z jakimiś szczególnie trudnymi wymogami do spełnienia, co sprawia, że może pozwolić sobie na nią niemal każdy, pod warunkiem, że wysokość jego dochodów wynosi powyżej 3500 zł netto. W takiej sytuacji wystarczy uzyskać pozytywną ocenę zdolności kredytowej, czyli spełnić standardowy warunek ubiegania się o kartę kredytową każdego rodzaju. A rozważyć złotą kartę naprawdę warto, bowiem od standardowej odróżnia ją więcej możliwości, z jakich może skorzystać jej użytkownik, przy nieznacznym zwiększeniu kosztów związanych z jej obsługą. W ramach karty nadal obowiązuje okres bezodsetkowy. Limit przyznawany w ramach złotej karty kredytowej w zależności od oferty wybranego banku może sięgać nawet ok. 50 tysięcy złotych. Dodatkowo w ramach jej posiadania klient uzyskuje dostęp do różnego rodzaju promocji czy też możliwość korzystania z opieki ubezpieczeniowej.
Platynowa karta kredytowa wiąże się ze zdecydowanie wyższym limitem sięgającym nawet kilkuset tysięcy złotych oraz dostępem do różnego rodzaju usług dodatkowych, np. dostęp do strefy specjalnej na lotniskach (1).
Czarna karta kredytowa jest najbardziej luksusowa ze wszystkich wyżej wymienionych. Ten rodzaj karty zarezerwowany jest dla osób osiągających duże przychody. Poza dużym limitem przyznanym w ramach korzystania z karty, jej użytkownik otrzymuje tzw. elitarne usługi, jak chociażby zniżki w luksusowych hotelach, strefy VIP na lotniskach, możliwość korzystania z usług osobistego asystenta przydzielonego przez bank i wiele innych. Warunki korzystania z karty, wymogi, jakie należy spełnić, aby ją otrzymać, a także rodzaj dodatkowych bonusów wynikających z jej posiadania ustalane są indywidualnie przez banki (2).
Źródło:
- Łaniweski P., „Czy złota karta to najlepsza karta kredytowa? Co oznaczają kolory?”, (https://www.bankier.pl/smart/czy-zlota-karta-to-najlepsza-karta-kredytowa-co-oznaczaja-kolory), data dostępu: 04.12.2021.
- Szymańska B., „Ekskluzywne karty kredytowe”, (https://www.najlepszekonto.pl/ekskluzywne-karty-kredytowe), data dostępu: 04.12.2021.