Czym się różni rachunek osobisty od rachunku oszczędnościowego? Sprawdź najważniejsze różnice

Rachunek osobisty i konto oszczędnościowe to dwa popularne produkty bankowe. W artykule wyjaśnimy, czym się od siebie różnią. Podpowiemy także, w jakich okolicznościach warto założyć każdy z nich.

Jak wynika z raportu „Zwyczaje płatnicze w Polsce w 2020 roku” opublikowanego w kwietniu 2021 roku, ponad 88,5% dorosłych Polaków posiada rachunek płatniczy. Poziom ubankowienia wyższy od wartości średniej zaobserwowano szczególnie u osób w wieku 25–39 lat (96,8%) oraz w wieku 40–54 lat (97,2%). Znacznie niższy od średniej był on dla osób w wieku 65 lat i powyżej (71,4%). Sprawdźmy, czym różni się rachunek osobisty od rachunku oszczędnościowego.

Czym jest rachunek osobisty?

Rachunek osobisty, zwany także kontem osobistym lub ROR-em (rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym), to podstawowy, najpopularniejszy w naszym kraju rodzaj konta. Jego głównym celem jest przechowywanie środków finansowych i wykonywanie podstawowych operacji: przelewów i płatności. Przy pomocy wydanej do rachunku karty płatniczej możesz także płacić w internecie i wypłacać środki z bankomatów. Wbrew swojej nazwie rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy nie jest oprocentowany. Nie powinien służyć więc do gromadzenia oszczędności.
Wybierając konto osobiste, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • wysokość opłat za prowadzenie,
  • wysokość opłat za przelewy i wypłaty środków z bankomatu,
  • wysokość opłat za wydanie i użytkowanie karty płatniczej,
  • dodatkowe udogodnienia dla użytkowników; mogą być to programy moneyback czy atrakcyjne zniżki u partnerów,
  • możliwość założenia przez internet.

Czym jest rachunek oszczędnościowy?

Rachunek oszczędnościowy (konto oszczędnościowe) to produkt stworzony z myślą o gromadzeniu oszczędności. W przeciwieństwie do konta osobistego jest on oprocentowany. Zgromadzony na nim kapitał jest więc chroniony przed utratą wartości i generuje zyski. Dużą zaletą konta oszczędnościowego jest możliwość dokonywania wpłat o dowolnej wartości, w dowolnych odstępach czasu oraz nieograniczony dostęp do zgromadzonych środków. Jeśli na Twojej drodze staną nieprzewidziane wydatki, w każdej chwili wypłacisz oszczędności, bez ryzyka utraty wypracowanych zysków. Uważaj jednak — wypłata z rachunku oszczędnościowego może być bardzo kosztowna. Większość banków umożliwia bowiem wykonanie wyłącznie jednego przelewu na konto osobiste w miesiącu. Kolejne wiążą się z dodatkowymi opłatami, wynoszącymi nawet kilkanaście złotych za pojedynczy transfer. Jeśli nie będziesz o tym wiedział, dodatkowe opłaty mogą szybko zjeść nie tylko zyski, ale także część kapitału.

Wybierając konto oszczędnościowe, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • wysokość opłat za prowadzenie,
  • oprocentowanie rachunku oszczędnościowego z uwzględnieniem zasad dla nowych i wszystkich wpłacanych na rachunek środków,
  • koszt przelewów na konto osobiste,
  • dodatkowe udogodnienia dla użytkowników; mogą być to programy moneyback czy atrakcyjne zniżki u partnerów;
  • możliwość założenia przez internet.

 

Rachunek osobisty a oszczędnościowy — podstawowe różnice

Rachunek osobisty i oszczędnościowy to dwa różne produkty służące innym celom. Jeśli szukasz konta, które pozwoli Ci w wygodny i niedrogi sposób realizować płatności, przyjmować wynagrodzenie i komfortowo płacić za zakupy i usługi, sięgnij po szyte na miarę konto osobiste. Jeśli podjąłeś decyzję o rozpoczęciu oszczędzania i chcesz, by Twoje pieniądze wygenerowały jak najwyższy bezpieczny zysk, załóż wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe. Dzięki niemu Twoje pieniądze będą same na siebie zarabiać — nawet wtedy, gdy oglądasz ulubiony serial, podróżujesz czy spacerujesz z psem.

 

Źródło:

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1977632,1,konto-osobiste-a-rachunek-oszczednosciowy—poznaj-roznice.read

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Ci najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij