Wszystko, co musicie wiedzieć o wykończaniu odzieży – jak sprawić, by była ona dopracowana w każdym szczególe?

W sklepach może znaleźć duży wybór odzieży. Ale jednak często, gdy przyjrzymy się bliżej, okazuje się, że ubrania są fatalnie wykończone, wszędzie wychodzą nitki, ale też zwyczajnie nawet szew jest krzywy. Trudno się nie zgodzić z faktem, że tak nie powinno być, bo to odstrasza klientów. Dlatego też jeżeli zajmujecie się sprzedażą autorskich ubrań, czy też szyjecie dla własnej przyjemności, koniecznie powinniście przeczytać nasz wpis pt. „Wszystko, co musicie wiedzieć o wykończaniu odzieży – jak sprawić by była ona dopracowana w każdym szczególe?”

Dokładność ma znaczenie, ale i umiejętności

Wiele mówi się o tym, że dana rzecz jest fatalnie wykończona. Same pewnie możecie zauważyć podczas szycia, że coś jest nie tak i nici wychodzą z każdej strony. To oczywiste, że co bardziej wymagający klienci nie kupią takiej rzeczy. Jednocześnie nawet sprzedając ubrania z półki budżetowej, nie można pozwolić sobie na niedoróbki, bo to także brak poszanowania klientów. Dlatego też warto uświadomić sobie, z czego wynika niedokładność. Oczywiście przyczyn może być wiele. Bardzo często jest to pośpiech, który rzeczywiście sprawia, że szyjemy nierówno i nader niedokładnie, a przez to efekt jest słaby. Ale innym problemem jest zwyczajny brak umiejętności. Cóż, niestety bywa tak, że choć się staramy, to jednak nam nie wychodzi. W takim przypadku jedynym słusznym rozwiązaniem są ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia. Nie można zapomnieć także o jakości sprzętów czy materiałów jakich używamy np. nici do overlocka muszą być mocne, ale i odporne na ścieranie czy różnicę temperatur. Rzecz jasna powinny wykazywać sporą odporność na wilgoć. Tylko wtedy będzie można je wykorzystywać do szycia różnego rodzaju materiałów począwszy od dzianin przez mocne i twardsze tkaniny.

Jak dobrze szyć na maszynie?

Rzecz jasna nawet najlepsze nici do overlocka nie pomogą, jeżeli wasze umiejętności są słabe, małe czy fatalne. Najlepiej udać się w takiej sytuacji na jakiś kurs krawiecki, ale można także ćwiczyć w domu. Oczywiście trzeba je regularnie powtarzać, ale w końcu można dojść do perfekcji. Nie od razu przecież Rzym zbudowano, zatem jeżeli będziecie ćwiczyć, to jest duża szansa, że nauczycie się naprawdę dobrze szyć. Warto wykonywać ćwiczenia z kartką. Na kartce rysujecie określony wzór i staracie się go wyszywać. Początkowo mogą być to zwykłe i proste linie, a potem możecie trudność zwiększać. Przygotujcie także kawałek materiału i wytnijcie z niego kwadrat, następnie nawleczcie maszynę i spróbujcie wykonać kratkę na materiale. Na samym początku trzeba przeszyć kilka linii równoległych, a następnie kilka prostopadłych. Nie zapomnijcie jeszcze, że zarówno krawędź materiału jak i jego stopka muszą być prowadnikiem. Zwróćcie jeszcze uwagę, jak ułożona jest stopka. Najlepiej jeżeli ułożona jest w taki sposób, że bok płozy jest równoległy do ściegu, który wcześniej wykonaliście.

Jak wykonać prosty ścieg?

Prosty ścieg powinien być wykonany tak, że jest w pełni równy, a to oznacza, że w żadnym przypadku nie może wychodzić poza główną linię. Igła musi trafiać w narysowaną linię, potem dopiero można przeszyć całość. Ponadto trzeba znać różne szwy, choćby ten kryty, w przypadku którego zawsze należy zaginać materiał na około 1 cm. Jeżeli zagięcie będzie zbyt duże, to wtedy zaczną pokazywać się grube zakładki, z kolei jeżeli tego materiału będzie za mało, to nawet przy mały rozciągnięciu może zrobić się dziura.

Wasze zaangażowanie się liczy

Trzeba pamiętać, że zawsze jest dobry czas na naukę. Nawet jeżeli wydaje się Wam, że znacie już wszystkie szwy, to jednak niekoniecznie musi tak być. Ponadto może się okazać, że choć w teorii jesteście dobrzy, to jednak w praktyce nie jest już tak dobrze. Zatem w takiej sytuacji musicie sporo ćwiczyć, bo ćwiczenia pozwolą Wam na osiągnięcie zamierzonych celów. Liczy się też Wasze zaangażowanie i do każdego zlecenia czy tej projektu musicie podchodzić indywidualnie, starając się maksymalnie.

Nauka, precyzja, wiedza, dobry sprzęt oraz materiały – tylko łącząc to wszystko możecie dobrze szyć i dobrze wykańczać ubrania. A przecież na jakości Wam zależy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Ci najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij