Jakie mamy rodzaje lokat bankowych?
Lokata bankowa pozwala w bezpieczny i w pełni automatyczny sposób pomnażać oszczędności. Na czym polega w praktyce? Jakie są rodzaje lokat i którą z nich najlepiej odpowie na twoje po-trzeby? Podpowiadamy.
Lokata bankowa jest rodzajem umowy zawieranej z bankiem. Zgodnie z jej zapisami klient (deponent) powierza bankowi określoną kwotę, którą ten wykorzystuje na udzielanie kredytów. W zamian za możliwość dysponowania zewnętrznym kapitałem wypłaca zysk w postaci odsetek. Oszczędzanie na lokacie jest bezpieczne (na pewno nie stracisz kapitału, który zdeponowałeś) i bezwysiłkowe — twoje pieniądze pracują na siebie nawet wtedy, kiedy ty odpoczywasz.
Jakie są rodzaje lokat bankowych?
Podziału depozytów bankowych można dokonać na podstawie rozmaitych kryteriów.
Jednym z kluczowych jest długość trwania okresu lokacyjnego. Lokaty z okresem lokacyjnym trwającym nie dłużej niż 12 miesięcy to lokaty krótkoterminowe. Te trwające dłużej niż rok to lokaty długoterminowe. Jeśli weźmiesz pod uwagę dodatkowe parametry, takie jak konstrukcja oprocentowania, sposób założenia depozytu, możliwość zdeponowania określonych środków pieniężnych czy walutę lokaty, wśród lokat krótko- i długoterminowych możemy wyselekcjonować dodatkowo:
- lokaty walutowe,
- lokaty na nowe środki,
- lokaty progresywne,
- lokaty przez internet i telefon.
Lokaty walutowe
Lokaty walutowe to lokaty bankowe prowadzone z innej niż polska walucie, np. w dolarach amerykańskich, euro, funtach brytyjskich czy frankach szwajcarskich. Na saldo lokat walutowych wpływa nie tylko wartość oprocentowania lokat, ale także zmiany kursu walut.
Dla kogo lokata walutowa?
Lokata walutowa to dobry wybór przede wszystkim dla osób, które zarabiają lub mają oszczędności w innej niż polska walucie.
Lokaty na nowe środki
Lokata na nowe środki to tradycyjna lokata (zazwyczaj krótkoterminowa), na której możesz umieścić jedynie nowe środki finansowe. Każda instytucja finansowa stosuje jednak własną definicję nowych środków.
Przykład. Santander Consumer Bank proponuje atrakcyjne oprocentowanie lokaty z dużym wyborem okresów lokacyjnych definiuje nowe środki jako środki deponowane ponad wolumen środków znajdujących się na należących do klienta rachunkach lokat terminowych w Santander Consumer Banku według stanu na 26.04.2022 r. W praktyce oznacza to więc środki, które według stanu na konkretny dzień nie były zgromadzone na produktach depozytowych banku.
Lokaty na nowe środki wyróżniają się z reguły ponadprzeciętnym oprocentowaniem. Pozwalają więc wygenerować stosunkowo wysokie zyski.
Dla kogo lokata na nowe środki?
Lokata na nowe środki to produkt dla osób, które szukają najwyżej oprocentowanych lokat i jednocześnie spełniają wymagane przez bank kryteria w zakresie nowych środków finansowych.
Lokaty progresywne
Większość dostępnych na rynku lokat to lokaty o standardowej konstrukcji oprocentowania. W praktyce oznacza to, że przez cały okres trwania umowy zdeponowane środki są niedostępne dla deponenta, a wcześniejsze zakończenie lokaty skutkuje utratą wszystkich wypracowanych zysków. Wyjątkiem od tej reguły są lokaty progresywne, których oprocentowanie rośnie wraz z upływem czasu. Jeśli założysz lokatę progresywną i zakończysz umowę wcześniej, bank wypłaci odsetki za wszystkie pełne miesiące trwania lokaty.
Dla kogo lokata progresywna?
Lokata progresywna to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zachować finansowe bezpieczeństwo i zapewnić sobie możliwość wcześniejszego zakończenia lokaty, bez ryzyka utraty zysków.
Lokaty przez Internet, telefon
Lokaty możemy także podzielić ze względu na sposób zawarcia umowy. Wiele banków oferuje dziś możliwość założenia depozytu nie tylko w tradycyjny sposób — w oddziale, ale także przed internet (także przez aplikację mobilną) i telefon.
Dla kogo lokata przez internet i telefon?
Lokata przez internet i telefon okaże się strzałem w dziesiątkę dla osób, które chcą bankować w nowoczesny, maksymalnie wygodny dla siebie sposób.
Jeśli chcesz zmaksymalizować korzyści towarzyszące założeniu lokaty, poprzedź wybór tej jedynej gruntowną analizą parametrów dostępnych na rynku produktów. Porównując różne lokaty bankowe, znajdziesz tę, która precyzyjnie odpowie na twoje potrzeby. W ten sposób wygenerujesz najwyższe możliwe zyski, zminimalizujesz wpływ inflacji na kapitał i założysz depozyt tak, jak ci wygodnie.
Źródło:
https://direct.money.pl/artykuly/porady/jakie-sa-rodzaje-lokat