Wszystko co należy wiedzieć na temat korekty PIT

Wszystko co należy wiedzieć na temat korekty PIT

Każdy podatnik jest zobowiązany do rozliczania zeznania rocznego PIT, przy czym prawda jest taka, że bardzo często przepisy zmieniają się jak w kalejdoskopie i bardzo łatwo jest popełnić błąd. Aby nie otrzymać kary z urzędu skarbowego niezbędna jest wtedy korekta PIT. Dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić.

Czym jest korekta PIT?

Na samym początku warto dowiedzieć się, czym jest korekta PIT. Zasadniczo to nic innego jak poprawa złożonej przez Was deklaracji podatkowej. Tutaj zastosowanie ma art. 81 Ordynacji podatkowej mówiący, że każdy podatnik ma prawo do złożenia deklaracji korygującej. A więc jeżeli popełniliście błąd, to rzecz jasna możecie dokonać korekty. W takim przypadku musicie wypełnić taki sam formularz, z tymże trzeba zaznaczyć, że jest to korekta. Są sytuacje, w których dokonanie skorygowanej deklaracji nie jest możliwe. Dzieje się to wtedy, gdy przeciwko podatnikowi toczy się postępowanie bądź doszło do kontroli podatkowej. W takim przypadku korektę będzie można wykonać dopiero po zakończeniu postępowania. Warto pamiętać, że popełnienie błędu w PIT będzie wymagało od Was korekty, co rzecz jasna jest czasochłonne. Dlatego też lepiej od razu zadbać o to, by była poprawnie wypełniona. Z tego tez powodu w razie jakichkolwiek wątpliwości należy udać się do księgowej. Polecamy biuro księgowe w Legnicy.

Rodzaje błędów w zeznaniach podatkowych

Podatnicy popełniają różnego rodzaju błędy przy wypełnianiu deklaracji podatkowych. Bardzo często są to błędy formalne, do których zalicza się składanie zeznania podatkowego na już nieaktualnym druku. Kolejnym z nich jest wpisanie błędnego identyfikatora podatkowego czy to numeru PESEL czy NIP. Tak naprawdę wystarczy chwila nieuwagi, by nie zauważyć, że wpisało się nieprawidłowe dane podatnika czy współmałżonka. Oczywiście dochodzą też błędy w adresie czy nazwie urzędu skarbowego. Zdarza się, że podatnicy zapominają dołączyć wymagane załączniki. Oczywiście są też błędy bardziej poważne, do których zaliczamy błędy kwotowe. Są to wszelkiego rodzaju nieścisłości w kwotach, np. najbardziej błahe są zaokrąglenia sumy. Zdecydowanie poważniejsze błędy to takie, gdy pominiecie jakąś rubrykę czy zaniżycie kwotę. Pamiętajcie jeszcze, że błędy kwotowe zalicza się do błędów poważnych i mogą one skutkować nałożeniem kary za popełnienie przestępstwa skarbowego. Jeżeli zaniżyliście kwotę bądź nie wykazaliście wszystkich dochodów, to tylko wtedy gdy dobrowolnie, ale i szybko doręczycie do urzędu skarbowego korektę zeznania podatkowego i uregulujecie zaległości podatkowe uda Wam się uniknąć kary finansowej. Jednak nie ma co ryzykować i dlatego warto powierzyć wypełnienie swojego PIT np. księgowej w Legnicy.

korekta PIT

Do kiedy można złożyć korektę?

Tak naprawdę możliwość skorygowania zeznania podatkowego jest powiązania z terminem przedawnienia się zobowiązania wobec urzędu skarbowego. Podatnik ma więc 5 lat na to, by dokonać korekty i tu pamiętajcie, że okres ten liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Trzeba jeszcze wiedzieć, że nie ustanowiono limitu korekt PIT, a to oznacza, że można korygować to samo zeznanie nawet kilkanaście razy w ciągu owych 5 lat. Ale z drugiej strony trzeba też wiedzieć, że jeżeli popełniło się błąd na niekorzyść urzędu skarbowego, to jeżeli złoży się korektę w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego, uzyska się obniżenie odsetek za zwłokę i to o połowę. A więc nadal trzeba liczyć się z tym, że odsetki trzeba będzie pokryć, ale jednak złożenie szybkiej korekty w dużym stopniu je obniży. Oznacza to też, że im dłużej nie złożycie korekty, tym odsetki będą wyższe, gdyż będą wciąż rosły.

Gdzie można złożyć korektę PIT?

Na każdym formularzu podatkowym znajduje się tabela oznaczona kolumną A. Jest to miejsce i cel składania zeznania. Podatnik musi zaznaczyć odpowiedni kwadrat. Gdy składacie PIT po raz drugi, wybieracie kwadrat oznaczony cyfrą 2, czyli korektę zeznania. Korekta powinna być sporządzona na takim samym formularzu PIT. Od 2016 roku nie musicie już dołączać dokumentów, w których wpisujecie uzasadnienie korekty. Biuro rachunkowe w Legnicy może pomóc tym mieszkańcom miasta, którzy mają problem ze złożeniem korekty. Korektę można złożyć w urzędzie skarbowym, wysłać pocztą czy przesłać w formie elektronicznej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Ci najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij