cryptolocker - co warto wiedzieć

Cryptolocker – co warto wiedzieć?

Prowadząc firmę trzeba uważać na zagrożenia w sieci. Cyberprzestępcy ciągle szukają i niestety znajdują nowe sposoby osłabiania zabezpieczeń. Wystarczy tylko chwila nieuwagi, by stracić dane, ale i często dostęp do konta. Dziś przyjrzymy się zagrożeniu jakim jest Cryptolocker. Co warto na jego temat wiedzieć?

Cryptolocker – czym jest i jak działa?

Cryptolocker jest to rodzaj wirusa, a dokładnie konia trojańskiego, który może bardzo szybko zainfekować komputer. Jego działanie jest w tym przypadku bardzo proste. Wirus wyszukuje pliki, które szyfruje, a następnie blokuje dostęp do nich. Ten koń trojański pojawił się w Internecie w 2013 r. i niestety bardzo szybko okazało się, że system Windows niekoniecznie dobrze sobie z nim radzi. Działanie Cryptolockera polega na wyłudzeniu pieniędzy od ofiary. Ofiarami najczęściej są przedsiębiorcy, zarówno prowadzący małe, jak i duże firmy. Aby odzyskać dostęp do swojego komputera czy też dysków, które mają dla przedsiębiorców duże znaczenie i są konieczne do prowadzenia firmy, muszą zapłacić okup. Dane blokowane są za pomocą kluczy i tutaj wykorzystuje się klucze prywatne i publiczne. Dany przedsiębiorca dopiero po zapłaceniu okupu może otrzymać klucz, ale rzecz jasna nie ma nadal pewności, czy odzyska swoje dane. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, należy podjąć takie działania, które zminimalizują ryzyko ataku. Warto skorzystać z usług firmy It we Wrocławiu.

Metody ataku

Wirus Cryptolocker bardzo szybko powoduje uszkodzenie komputera. Nie ma metody, która zapewni 100% ochronę. Warto natomiast zastosować zabezpieczenia w formie kopii zapasowych. Należy też dokonywać regularnego skanowania komputera. Dobrej jakości programy antywirusowe są też niezbędne. Należy też przestrzec pracowników przed ryzykiem, jakie występuje. Doskonałym wyborem jest prowadzenie regularnych szkoleń we Wrocławiu IT. Jeżeli ofiara kliknie w zainfekowany plik, to wirus bardzo szybko zaszyfruje wszystkie pliki i może rozprzestrzenić się na całą sieć. Nie pojawi się już zwykły interface, lecz otrzymacie polecenia, co macie zrobić, aby odzyskać dostęp do komputera. Złośliwe oprogramowanie tego typu zazwyczaj dociera na komputery za pomocą fałszywych załączników pocztowych. Można też otrzymać fałszywe faktury płatności. Wystarczy też chwila nieuwagi, kliknięcie i już pojawia się problem. Wirus może rozprzestrzenić się poprzez luki w zabezpieczeniach czy w usługach hostingu.

cryptolocker

Co warto zrobić, aby zmniejszyć ryzyko ataku Cryptolocker?

Jak już wspominaliśmy nie ma 100% zabezpieczeń, które uchronią Was przed atakiem tego wirusa. Możecie natomiast wprowadzić wiele środków zapobiegawczych, które zmniejszą ryzyko. Przede wszystkim trzeba próbować rozszyfrowywać, czy dany e-mail nie jest fałszywy. W żadnym wypadku nie możecie klikać w podejrzane wiadomości. Należy bezwzględnie dokonywać aktualizacji oprogramowania systemowego oraz antywirusowego. Trzeba mieć włączoną zaporę systemu operacyjnego. Należy bezwzględnie zrezygnować z oprogramowań, które mają luki w zabezpieczeniach. Jak wiecie jest wiele programów antywirusowych. Jednak lepiej nie wybierać tych darmowych, gdyż bardzo często nie zapewniają one dobrej ochrony w czasie rzeczywistym. Lepiej wybierać płatne programy, gdyż macie możliwość skorzystania z nowych usług takich jak foldery chronione. Dobry program antywirusowy zapewni też ochronę bankowości internetowej, gdyż wprowadza dodatkowe zabezpieczenia transakcji.

Szkolenie pracowników z IT – co trzeba wiedzieć?

Pracownicy nie mogą korzystać w celach prywatnych z komputerów firmowych. Nie mogą oni sprawdzać swoich maili, czy nawet opłacać rachunków. Sprzęty firmowe mają służyć tylko i wyłącznie prowadzenie działalności gospodarczej. Regularnie należy zlecać prowadzenie szkoleń dotyczących nowych zagrożeń w sieci. Z roku na rok pojawia się ich coraz więcej, dlatego też tak ważne jest uświadamianie pracowników. W ten prosty sposób zmniejszacie ryzyko strat, jakie może powodować atakt hakerski i nie chodzi tu tylko o straty finansowe, ale też o straty wizerunkowe.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Ci najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij