Czy rower górski to dobry wybór tylko dla doświadczonych cyklistów? Czy warto zakupić dobry model także dziecku? Proste pytania i trafne odpowiedzi

Każdy z nas jest inny i każdy lubi coś innego. Dotyczy to także wyboru tras i jazdy na rowerze. Nie każdy preferuje tylko jazdę po mieście, bo są osoby, które lubią zdecydowanie mocniejsze doznania. Dla nich najlepszym wyborem jest rzecz jasna „góral”. Ale czy jazda na takim jednośladzie to dobry wybór dla wszystkich, czy raczej tylko dla doświadczonych cyklistów? Czy warto zakupić dobry model także dziecku? Proste pytania i trafne odpowiedzi.

Czy rower górski to dobry wybór?

Zacznijmy od zalet rowerów górskich, których jest wiele i przede wszystkim wynikają one z budowy oraz ergonomii jednośladów. Wyposażone są w dosyć duże koła, które zapewnią dobrą szybkość, ale przede wszystkim zwinność, a do tego dzięki szerokim oponom pokonywanie nawet większych nierówności będzie zdecydowanie łatwiejsze i mniej odczuwalne. Do tego jeszcze łatwe prowadzenie. Oczywiście musimy wspomnieć o mocnych hamulcach, ale i dużej ilości przerzutek, które pozwalają zapanować nad jednośladem podczas zjazdu z bardziej stromego wzniesienia. Jednak jak już wiecie rowery górskie mają specjalną budowę i podzespoły, a to oznacza, że dedykowane są do jazdy właśnie w trudnym terenie. Choć możecie na nich jeździć po drodze miejskiej, ale musicie liczyć się z tym, że marnujcie wtedy ich potencjał, a do tego ścieracie opony, które nie są przystosowane do takich terenów.

Czy jazda na rowerze górskim sprawdzi się tylko dla doświadczonych cyklistów?

Cóż, odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna. O ile każdy rowerzysta nawet o słabych umiejętnościach bez problemu opanuje jazdę na „góralu” i doceni przyjemność jaką daje, to problemem będzie coś innego. Odpowiedź na to pytanie trzeba by rozpatrywać raczej pod kątem tego, czy dana osoba poradzi sobie na górskiej trasie. Takie rowery dedykowane są właśnie do jazdy w trudnych i wymagających warunkach, zatem należy się zastanowić, czy warto inwestować w zakup dobrego roweru górskiego, jeżeli raczej jesteście zwolennikami jazdy rekreacyjnej. Jeżeli jednak macie umiejętności techniczne, wytrzymałość, ale macie i ochotę na nieco więcej adrenaliny to warto, bo jazda na rowerze górskim jest wyjątkowo przyjemna. Oczywiście zawsze jest też dobry moment, by nauczyć się jazdy w bardziej wymagających warunkach. Na pewno złapiecie bakcyla. Na początku wybierajcie proste tras. Wraz ze zwiększeniem waszych umiejętności trasy mogą być bardziej wymagające.

Rower górski dla dziecka – tak czy nie?

Pamiętacie, że jeszcze w latach 90-tych rower górski był najlepszych prezentem, jaki mógł dostać mały komunikant. Jednak bądźmy szczerzy nie były to tak naprawdę rowery górskie i miały tyle samo wspólnego z prawdziwymi „góralami”, ile czekolada z wyrobem czekoladopodobnym. Na szczęście współczesne rowery górskie znacząco się różnią od modeli z tamtych lat. Owszem nadal „górale” dla dzieci nie będą tak mocne i dopracowane jak te dla dorosłych, bo rzeczową wiadomą jest to, że dzieci nie mogą jeździć po bardzo trudnych czy wymagających ścieżkach. Ale mogą jeździć pod Waszą opieką po tych trudniejszych. Zatem niekoniecznie powinniście rezygnować z zakupu takiego roweru dla dziecka.

Jak kupować, by nie żałować? O czym jeszcze pamiętać?

Jeżeli chcecie jeździć w trudnym terenie, to na rowerze górskim nie możecie oszczędzać. Należy wybierać modele z bardzo dobrymi podzespołami, mocnymi hamulcami, a także stosunkowo lekkie. Opony powinny być duże i szerokie, dzięki temu rower będzie zwinny, zaś pokonywanie przeszkód łatwe. Do tego nie należy zapominać, jak ważne jest miejsce, gdzie kupujecie jednoślad. Zasada jest jedna, a więc skoro nie kupujecie opon do samochodu w supermarkecie, to również absolutnie nie powinniście kupować tam jednośladu. Najlepiej wybrać dobry sklep z rowerami. A jeżeli jednak kupujecie opony w supermarkecie, to absolutnie powinniście zaprzestać. W żadnym wypadku nie należy więc kupować rowerów w takich miejscach.

Przypominamy również o konieczności noszenia ochraniaczy oraz kasku, bo na bezpieczeństwie absolutnie nie można oszczędzać i to niezależnie, w jakim terenie się poruszacie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Ci najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij