Najniższa emerytura - ile wynosi minimalna emerytura w Polsce

Najniższa emerytura – ile wynosi minimalna emerytura w Polsce?

Emerytura w Polsce jest niezwykle skomplikowanym ekonomicznie świadczeniem, które próbowano wiele razy uprościć, jednak nigdy się to nie udało. Nic dziwnego, że teraz wiele osób nie ma pojęcia kiedy i ile emerytury jest mu dane, co tworzy pytania, na które warto odpowiedzieć. Najważniejszym z nich jest te, które mówi o najniższej wartości emerytury. Jest to kwota, która w roku 2021 wzrosła o 50,88 zł. Ile dokładnie wynosi i kto jest uprawniony do jej utrzymania?

Czym jest emerytura?

Emerytura jest określeniem, które często nie jest dokładnie sprecyzowane, co warto teraz zrobić. Jest to świadczenie pieniężne, które zostaje wypłacone z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych osobom, które postanowiły zaprzestać aktywności zawodowej po przekroczeniu progu wieku emerytalnego.

Emerytura została stworzona po to, aby obywatel, który odprowadzał składki, mógł z nich korzystać w późnych latach swojego życia, nie martwiąc się o brak oszczędności. Świadczenie te jest przyznawane na wniosek obywatela, który musi spełnić jednak wiele warunków.

Emerytura – jakie warunki należy spełnić?

Świadczenie emerytalne może zostać wypłacone tylko i wyłącznie w sytuacji spełnienia dwóch warunków, a mianowicie:

  • osiągnięcia wieku emerytalnego – wraz z wprowadzeniem ustawy z 1 października 2017 roku, wiek ten wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,
  • posiadania odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego – tutaj mówimy o zatrudnieniu, które powodowało odprowadzenie środków na fundusz emerytalny; mowa tutaj o 20 latach pracy kobiet i 25 lat mężczyzn.

Nie jest to jednak koniec zasad. Staż pracy, a więc okres składkowy, musi być o wiele większy od stażu nieskładkowego. Co to znaczy w praktyce? Staż nieskładkowy nie może przekraczać 1/3 wartości okresu składkowego. Jeśli nie spełni się tego warunku, ZUS nie ma obowiązku wypłacenia minimalnej emerytury. Oblicza ją wtedy zgodnie z kapitałem, przez co zdarza się, że kwoty emerytur mogą spadać nawet do absurdalnych liczb, takich jak 30 gr.

Ile wynosi minimalna emerytura?

Na rok 2020 kwota minimalnej emerytury wynosiła 1200 zł brutto. Od tego roku się to zmieniło i emeryci mogą liczyć na 50,88 zł brutto więcej. Jak to się przedstawia, jeśli chodzi o kwotę netto? Jest to 1066,24 zł, które pozostaje do wykorzystania każdemu, kto uzyskał możliwość otrzymania minimalnej emerytury.

Jest to jednocześnie kwota renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalnej, rodzinnej, jak i emerytury matczynej. Wzrost, który nastąpił, zależy od waloryzacji, która zawsze następuje 1 marca danego roku. W 2021 wskaźnik ten wynosił 4,24%, przez co emerytura wzrosła o 50,88 zł w stosunku do zeszłorocznych 1200 zł brutto.

Jak starać się o emeryturę?

Przyznanie emerytury wiąże się również z papierkową robotą, od której się nie ucieknie. Tutaj będzie trzeba zawitać do ZUSu, w którym znajdziemy odpowiednie dokumenty. Będą to:

  • formularze EMP oraz informację ERP-6,
  • dokumenty potwierdzające przebyty czas zatrudnienia i wysokość wynagrodzeń.

Gdzie znaleźć formularze? Oczywiście można pójść do ZUSu, jak zostało wspomniane, jednak jest też opcja wejścia na ich stronę internetową, gdzie znajdują się gotowe do wydruku wnioski. W ten sposób zmniejsza się potrzeba niepotrzebnej podróży do najbliższej placówki.

Jak widać, emerytura w tym roku zwiększyła się o 50,88 zł brutto. Jest ona dostępna dla każdego, kto spełnił warunki dotyczące wieku, jak i odprowadzanych składek przez całe swoje życie. Jest to świadczenie, które rośnie z każdym rokiem, więc możemy się spodziewać wzrostu w najbliższych miesiącach.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Ci najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij