Praca na roli pogody “nie wybiera” – jak znaleźć dobre opony do pracy w każdych warunkach?
Praca na roli jest trudna i wymagająca i nie ma się co oszukiwać. W tym przypadku trzeba zdawać sobie sprawę, że wymaga dużego nakładu sił i chęci. Jednocześnie nie zawsze przynosi należyte zyski. W tym przypadku musicie wiedzieć, iż należy zawsze stawiać na jakość, także wybierając ogumienie do pojazdów rolniczych. Jak znaleźć odpowiednie do pracy w każdych warunkach?
Opony rolnicze na trudne warunki – co należy wiedzieć?
Szukając dobrych opon rolniczych można nieco się zatracić, gdyż wybór jest naprawdę duży. Do wyboru są trzy klasy opon, a mianowicie te klasy ekonomicznej, średniej i premium. I jak można się domyślić najlepsze i najdroższe są te klasy premium, natomiast te w wersji ekonomicznej powstały przy użyciu starszej technologii, a więc nie są już tak efektywne i na pewno ich czas użytkowania będzie krótszy. Można także wybrać modele z klasy średniej. Jednak są one niewiele tańsze od klasy premium. Dodatkowo zwróćcie uwagę na producentów i samą cenę. Wyższa cena, klasa premium i znany producent zapewnia Wam, iż takie opony rolnicze mogą posłużyć przez dłuższy czas i zoptymalizować koszty samych upraw. Można więc to podsumować stwierdzeniem, że opony rolnicze klasy premium zapewniają najlepszą wydajność maszyn rolniczych, a przy tym powodują najniższy poziom degradacji gleby.
Radialne czy diagonalne – jakie opony lepiej sprawdzą się w trudnych warunkach?
Pogoda w Polsce zaskakuje i nie ma się co oszukiwać jest nieprzewidywalna. Dlatego też prowadząc gospodarstwo rolne trzeba być przygotowanym na zmienne warunki atmosferyczne i rzeczywiście wybierać odpowiednie opony, które sobie w trudnych warunkach poradzą. Do wyboru są opony diagonalne i radialne. Pozornie różnią się tylko budową wewnętrzną, jednak owa budowa w dużym stopniu wpływa na efektywność pracy. Opony diagonalne mają wielowarstwową budowę osnowy, gdzie kort znajduje się pod kątem ostrym, biorąc pod uwagę kierunek obrotu. Natomiast opony radialne mają kort osnowy ułożony zawsze prostopadle do kierunku opony. Wybierając opony radialne, można zmniejszyć zużycie paliwa od 3 do 12%, jednocześnie takie opony rolnicze dobrze radzą sobie w trudnym, nieutwardzonym terenie. Musicie też wiedzieć, że odkształcenie ogumienia radialnego przebiega w kontrolowany sposób, co oczywiście sprawia, iż stopień ugniecenia gleby jest najmniejszy. Pamiętajcie o tym, że występują dwie kategorie opon radialnych, którymi są IF oraz VF. Co ciekawe pozwalają one na bezpieczną pracę przy niższym ciśnieniu ogumienia. Zatem i ten parametr jest niezwykle ważny, gdy pracujecie w mokrym, czy grząskim terenie. Zyskujecie też przyczepność, która niweluje ryzyko wystąpienia poślizgu. Dodatkowo nie ma konieczności zmiany ciśnienia, nawet gdy będziecie wyjeżdżać na drogę utwardzaną.
Niskie ciśnienie w oponach – dlaczego jest tak ważne w trudnych warunkach?
Należy regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach. Jednak owo sprawdzanie nie może odbywać się „na oko” lecz należy sprawdzać je przy użyciu manometru. Tutaj pojawia się też pytanie – jak często? Odpowiedź na nie jest bardzo łatwa i brzmi: co najmniej raz w miesiącu. Jeżeli zależy Wam na tym, by zużycie paliwa było mniejsze podczas pracy w miękkim, błotnistym terenie i podczas deszczu, to nie możecie doprowadzić do sytuacji, gdy opony będą miały zbyt wysokie ciśnienie. Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta. Optymalna wartość jest podana na oponie. Dzięki temu zyskacie także lepszą przyczepność, a co za tym idzie, ryzyko wpadnięcia w poślizg podczas pracy znacząco się zmniejszy. Na tym etapie musicie również zadbać o luzy na drążkach i nie doprowadzić do zużycia łożysk, zwrotnic, co jest bardzo łatwe w trudnych warunkach pogodowych. Wtedy też może dojść do szybszego zużycia bieżnika, a w konsekwencji zmniejszenia efektywności pracy.
Jak przechowywać opony, by dobrze się sprawdzały niezależnie od pogody?
Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie i na pewno jedną z tych pozornie małych rzeczy jest przechowywanie opon rolniczych. Należy to robić w odpowiednich warunkach, pod zadaszeniem. Ponadto temperatura musi być optymalna, zatem nie może być ujemna ani zmienna. Dodatkowo opony muszą zawsze znajdować się z dala od substancji chemicznych.