ryczałtowa działalność gospodarcza - co warto wiedzieć

Ryczałtowa działalność gospodarcza – co warto wiedzieć?

Prowadząc firmę, wielu przedsiębiorców zmaga się z problemami dotyczącymi choćby pozyskania klientów. Oferta musi być też konkurencyjna, ale i wysokiej jakości. Prawda jest taka, że już przy założeniu swojej działalności pojawiają się pierwsze problemy, choćby dotyczące wyboru formy opodatkowania. Dziś przyjrzymy się jednej z nich, a dokładnie ryczałtowi działalności gospodarczej. Co warto na jego temat wiedzieć, jak się rozliczać i dla kogo to idealne rozwiązanie?

Ryczałt ewidencjonowany – co warto wiedzieć?

Ryczałt jest uproszczoną formą rozliczenia podatku. Co ciekawe stawki ryczałtu zależą od rodzaju wykonywanej działalności. Płaci się podatek od przychodu, ale nie pomniejsza się go o koszty uzyskania. Chcąc wybrać ryczałt należy pisemnie powiadomić urząd skarbowy i to zawsze do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskało się pierwszy przychód. Oświadczenia nie trzeba potem ponownie składać. Warto wiedzieć, że ryczałt przedsiębiorca musi obliczać i wpłacać co miesiąc bądź co kwartał. Nie trzeba składać żadnej deklaracji. Zeznanie podatkowe PIT-28 składa się dopiero po zakończeniu danego roku podatkowego. Przedsiębiorca jest zobligowany do przestrzegania terminów. Otóż zaliczki miesięczne należy wpłacać do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, natomiast zaliczkę za miesiąc grudzień należy wpłacić do dnia 31 stycznia. Możecie również wpłacać zaliczki kwartalnie, ale tylko wtedy, jeżeli Wasz przychód w roku poprzednim nie przekroczył równowartości 25 tys. euro. Pamiętajcie też, że zaliczki kwartalne wpłaca się do 20 dnia każdego miesiąca za poprzedni kwartał. Jeżeli spełniacie warunki zaliczek kwartalnych, to oczywiście musicie powiadomić pisemnie naczelnika urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia. Pamiętajcie też, że przepisy potrafią zmieniać się jak w kalejdoskopie, a jednocześnie każdy błąd może być dla Was kosztowny dlatego polecamy usługi księgowego z Mysłowic. Macie wtedy pewność, że rzeczywiście dotrzymacie wszelkich terminów i nie popełnicie błędów.

Kto nie może rozliczać się na ryczałcie?

Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą korzystać z ryczałtu. Otóż z ryczałtu nie mogą korzystać takie osoby, które w ramach działalności świadczą usługi w danym roku na rzecz obecnego bądź byłego pracodawcy. Dotyczy to rzecz jasna usług, które podatnik wykonywał w poprzednim roku w ramach stosunku pracy. W takim przypadku należy rozliczać się na zasadach ogólnych. Nie dotyczy to jednak osób, które były na umowie cywilnoprawnej. Natomiast jeżeli podatnik w ramach działalności gospodarczej świadczy usługi inne dla byłego pracodawcy, to wtedy może skorzystać z ryczałtu. Z ryczałtu nie mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą spółkę wspólnie z małżonkiem bądź ten sam rodzaj działalności co małżonek.

ryczałtowa działalność gospodarcza

Dla jakich rodzajów działalności nie można wybrać ryczałtu?

Są takie rodzaje działalności, w przypadku których absolutnie nie można stosować ryczałtu. Dotyczy to choćby prowadzenia apteki, kantoru czy lombardu. Nie można wybrać też ryczałtu, jeżeli produkuje się wyroby podlegające podatkowi akcyzowemu, przy czym nie dotyczy to produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Z ryczałtu mogą korzystać lekarze, pielęgniarki oraz dentyści, a także położne, tłumacze, natomiast wykonawcy innych wolnych zawodów już nie. Udzielając pożyczek pod zastaw, czy handlując częściami do pojazdów mechanicznych także nie można skorzystać z ryczałtu. Zastosowanie tutaj ma drugi załącznik ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Poznajcie zalety ryczałtu

Korzystanie z ryczałtu ewidencjonowanego ma wiele zalet. Przede wszystkim przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z niskich stawek podatkowych. W tym przypadku podatek naliczany jest od osiągniętych przychodów. Można skorzystać również z ulg, a nawet ubiegać się o kredyt finansowy. Forma nie jest jednak dostępna dla każdego przedsiębiorcy. Wadą takiego rozwiązania jest natomiast to, że nie można skorzystać z ulgi na dzieci w zeznaniu PIT 28. Zatem jak widzicie korzystanie z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ma zarówno wady, jak i zalety. Najlepiej podjąć decyzję o wybraniu takiego rodzaju rozliczenia, korzystając z doradztwa księgowego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Ci najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij