Ciasto burakowe

Smaczny i zdrowy tort…buraczkowy – czas poznać przepis

Któż z nas nie lubi smacznych wypieków? Jednak wadą choćby tortów jest fakt, że są mega kaloryczne. A na nadmiar kalorii nie każdy może sobie pozwolić. Do tego mają w sobie sporo cukru, a to także nie jest zdrowe. Swoją drogą takich łakocie też nie pozwalamy jadać dzieciom zbyt często i to nie dlatego, że dzieci są na diecie, ale właśnie z powodu owego cukru. Na szczęście tak być już nie musi, bo my znamy obłędny przepis na tort buraczkowy. Wygląda jak czekoladowy więc dzieci się pewnie nabiorą. A naprawdę jest smaczny i przy tym zdrowy. Czas poznać ten przepis.

Tort buraczkowy jest prawie jak czekoladowy

Buraki mają taki kolor, że rzeczywiście stosując mały trik mogą prezentować się jak czekolada. I właśnie owe buraki są bazą tego wypieku, można wręcz pokusić się o to, że są gwiazdą. Potrzebujemy około kilograma obranych buraczków, które gotujemy w wodzie z dodatkiem połowy szklanki soku z cytryny. Gdy będą już miękkie przekładamy je do blendera i miksujemy na gładką masę. Teraz masę przekładamy do wysokiego naczynia i dodajemy do niej połowę szklanki mleka owsianego, dwie kopiaste łyżki kakao. Wszystko mieszamy. Teraz potrzebować będziemy jeszcze tłuszczu roślinnego. I tutaj sami możecie wybrać, jaki najbardziej lubicie. Przy czym należy postawić na oleje tłoczone na zimno. Są one otrzymywane za pomocą mechanicznego wyciskania roślin oleistych. Znamy oliwę z oliwek i olej z rzepaku czy też olej sojowy, ale możecie postawić również na oleje z orzechów, z konopi czy pestek śliwek. Takie oleje niewątpliwie mają wysoką wartość odżywczą i jakość. My wybraliśmy olej sojowy. Otóż do masy dodajemy połowę szklanki. Następnie dorzucamy jeszcze jednego banana i dwie szklanki mąki. Całość mieszamy aż masa będzie idealnie gładka. Jeżeli jej kolor jeszcze nie przypominamy Wam masy czekoladowej, to dodajecie jeszcze jedną łyżkę kakao. Teraz wystarczy już tylko przełożyć masę do tortownicy i piec przez około 30 minut w temperaturze 180 stopni. Gdy wypiek będzie gotowy wyciągamy go z piekarnika i czekamy aż wystygnie. Gdy tak się stanie przekrawamy go w poprzek.

Masa orzechowa z dodatkiem buraczków

Teraz czas przejść do masy ciasta. Bazą rzecz jasna będą buraczki. Potrzebujemy jednego buraka, którego trzemy na grubych oczkach. Następnie przekładamy potartego buraka na patelnię z dodatkiem łyżki miodu oraz łyżki rozgrzanego oleju z pestek śliwek. Teraz całość przesmażamy do czasu aż buraczki będą miękkie. Gdy tak się stanie znowu przekładamy je do blendera, dodajemy jeszcze łyżkę masy orzechowej. Może to być 100% masło orzechowe bez dodatku soli czy cukru. Dosypujemy jeszcze garść czarnej porzeczki i łyżkę kakao. Całość blendujemy. Gdy masa jest gotowa, smarujemy nią jeden blat, a następnie przykładamy drugi. Tutaj przydaje się szpatułka do ciasta, którą możecie mieszać krem, ale też nakładać go na wypiek. W ten prosty sposób zaoszczędzicie sporo czasu.

Czas na dekoracje

Zasadniczo wypiek jest już gotowy. Przyda się jeszcze dekoracja. I tutaj wykorzystamy owoce oraz jogurt roślinny i kokos. Potrzebujemy szklanki kokosa, garści malin oraz małego kubeczka jogurtu roślinnego. Wszystkie składniki mieszamy, wykorzystując szpatułkę do ciasta. Następnie za jej pomocą nakładamy masę na górną cześć wypieku. Całość ląduje teraz w lodówce na kilka godzin. A potem można już cieszyć się smakiem tego prawie czekoladowego ciasta. Jeżeli Wasze dzieci nie są miłośnikami dużej ilości owoców, to zamiast malin do jogurtu dodajcie łyżkę kakao i zblendowanego banana.

Dlaczego warto jeść taki tort?

Tort buraczkowy jest zdrowy i naprawdę dobrze smakuje. Jak zapewne wiecie, bo się z tym problemem zmagacie, dzieci nie chcą jeść warzyw i trzeba z dużą kreatywnością podchodzić do tego by je jadły. A dzięki takie wypiekowi ten problem się już skończy. Możecie też zamiast buraków użyć marchewek. Jednak pamiętajcie, że to właśnie buraki mają sporą ilość witamin i składników mineralnych i to znacznie więcej niż marchewka. Są bogate w witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, a także witaminy A,C. E i K, czy też duże ilości żelaza. Do tego jeszcze potas, magnez, wapń, fosfor oraz miedź.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Ci najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij