Zasiłek dla bezrobotnych - komu przysługuje kuroniówka i jakie są jej warunki

Zasiłek dla bezrobotnych – komu przysługuje kuroniówka i jakie są jej warunki?

Nagła strata pracy? Niepowodzenie w znalezieniu czegoś szybko? Potrzeba czasu na określenie swoich planów? Kuroniówka, czyli zasiłek dla bezrobotnych, jest świadczeniem, które może pomóc w różnych sytuacjach, dlatego dobrze wiedzieć, komu może przysługiwać. Warto przyjrzeć się dokładnym zasadom jego przyznawania i temu, ile wynosi na rok 2021.

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Różne sytuacje zdarzają się w życiu, co sprawia, że czasem każda pomoc jest ważna. Niestety wokół kuroniówki panuje wiele mitów, które najczęściej krążą wokół tego, że jest to zasiłek dla osób, którym po prostu się nie chce pracować. Warto przejść szerokim łukiem wokół tych myśli i zasięgnąć pomocy, jeśli jest ona nam potrzebna. Żeby jednak to osiągnąć, potrzeba spełnić odpowiednie warunki.

Kto może otrzymać świadczenie z tytułu zasiłku dla bezrobotnych? Osoba, która zarejestrowała się w urzędzie pracy, która:

 • nie może znaleźć odpowiedniej pracy, stażu lub przygotowania zawodowego,
 • pracowała przez rok w okresie ostatnich 18 miesięcy od zarejestrowania w urzędzie.

Praca ta jednak ma pewne ograniczenia, a mianowicie:

 • musiało to być zatrudnienie, które odprowadzało składki na Fundusz Pracy oraz sprawiało, że osoba zarabiała przynajmniej minimalną kwotę wynagrodzenia za pracę,
 • mogą to być również zatrudnienia na umowy agencyjne i umowy zlecenia, jednak składki były odprowadzane poprawnie, a wynagrodzenie również wynosiło przynajmniej minimalną kwotę wynagrodzenia.

Jeśli osoba nie była zatrudniona w żaden z tych sposobów, a prowadziła działalność gospodarczą i odprowadzała składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy z zarobków w kwocie powyżej wspomnianej, również ma możliwość poboru świadczenia dla bezrobotnych.

Co z momentami, gdy nie mogliśmy pracować, jednak było to uzasadnione? Do czasu pracy wliczają się również okresy, gdy:

 • korzystaliśmy z urlopu wychowawczego,
 • odbywaliśmy zasadniczą służbę wojskową,
 • pobieraliśmy rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Jak widać, warunki przyznania zasiłku są dość szczegółowe i sprawiają, że nie można łatwo nadużywać tego świadczenia. Istnieją jednak przypadki, gdzie wniosek o zasiłek może zostać odrzucony, choć wydawałoby się, że przysługuje. Co mogło być powodem?

W jakich sytuacjach zasiłek nie będzie przyznany?

Jest wiele przypadków, w których zasiłek nie zostanie przyznany. Te, z których osoba może sobie nie zdawać od razu sprawy, to m.in.:

 • sytuacja, gdy osoba po skierowaniu na szkolenia i przygotowania zawodowe, nie podjęła się ich oraz nie przyjęła innych form pomocy,
 • w okresie 6 miesięcy od zarejestrowania w urzędzie pracy rozwiązała umowę o pracę lub stosunek służbowy na mocy porozumienia stron, bądź za wypowiedzeniem; sytuacja ta się zmienia, jeśli zaszła przez upadłość, likwidację lub zmniejszenie zatrudnienia pracodawcy,
 • osoba otrzymała odszkodowanie za skrócenie czasu wypowiedzenia umowy o pracę,
 • osoba odbywa praktyki absolwenckie, których świadczenia przekraczają połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę,
 • przez ostatnie 6 miesięcy została rozwiązana z tą osobą umowa o pracę w formie zwolnienia dyscyplinarnego.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych?

Kuroniówka w 2021 roku wynosi 1240,80 zł w okresie pierwszych trzech miesięcy, a 974,40 zł w kolejnym okresie. Dotyczy to 100%, które należą się osobom, które przepracowały w życiu od 5 do 20 lat. Wszyscy, którzy przepracowali mniej, otrzymają 80% tego, a więc 992,70 zł w pierwszych 3 miesiącach. Zasiłek ten zostaje zwiększony o 20%, wynosząc 1489 zł brutto, dla osób, które były zatrudnione przez ponad 20 lat.

1 comment

 1. Emi 1 grudnia, 2021 at 22:32 Odpowiedz

  W dzisiejszych czasach to praca szuka człowieka, a nie człowiek pracy. Trudno jest dziś być bezrobotnym, chyba że się chcę. Pozdrawiam

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Ci najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij