Konsolidacja zobowiązań — ulga dla domowego budżetu
Z powodu podniesienia stóp procentowych raty Twoich kredytów i pożyczek wzrosły? Twój budżet jest bardzo napięty, a terminowe regulowanie zobowiązań stało się nie lada wyczynem? Sięgnij po konsolidację i… odetchnij z ulgą. W artykule wyjaśnimy, czym jest konsolidacja. Pod-powiemy także, jak działa i jak wybrać najlepszą pożyczkę konsolidacyjną.
Na skutek kilkukrotnych podwyżek stóp procentowych, które miały miejsce od października 2021 do stycznia br. raty kredytów i pożyczek ze zmiennym oprocentowaniem istotnie wzrosły. Podwyżki szczególnie odczuły osoby, które spłacają długoterminowe zobowiązania opiewające na spore kwoty. Skutecznym sposobem na obniżenie miesięcznych zobowiązań i odciążenie domowego budżetu może być sięgnięcie po pożyczkę konsolidacyjną. Czym jest i jak działa?
Pożyczka konsolidacyjna — czym jest i jak działa?
Pożyczka konsolidacyjna (kredyt konsolidacyjny) to sprytny produkt finansowy, który pomoże Ci obniżyć wysokość miesięcznych zobowiązań finansowych, zachować spokojny sen i pełen portfel. Jeśli po nią sięgniesz, pożyczkodawca spłaci Twoje aktualne pożyczki i kredyty, a kilka miesięcznych rat zastąpi jedna – niższa – rata pożyczki konsolidacyjnej. Choć taka konstrukcja wymaga z reguły wydłużenia okresu spłaty, a co za tym idzie – może generować wyższe koszty, zdecydowanie warto po nią sięgnąć. Aby otrzymać finansowanie, potrzebne jest nie tylko przedstawienie dokumentu tożsamości, dokumentów potwierdzających wysokość i źródło dochodu, ale także tych informujących o saldzie aktualnie spłacanych zobowiązań podlegających konsolidacji. Środki uzyskane w ramach pożyczki konsolidacyjnej nie przechodzą bowiem przez konto bankowe pożyczkobiorcy , lecz automatycznie spłacają kredyty i pożyczki.
Jakie produkty finansowe można skonsolidować?
To, jakie zobowiązania finansowe będziesz mógł skonsolidować, zależy przede wszystkim od konkretnej instytucji finansowej. Większość pożyczkodawców umożliwia konsolidację pożyczek gotówkowych, ratalnych kredytów samochodowych, zadłużenia na kartach kredytowych czy debetowych.
Kiedy warto sięgnąć po pożyczkę konsolidacyjną?
Najlepszym momentem, aby sięgnąć po pożyczkę konsolidacyjną, jest ten, w którym – mimo napiętego budżetu – wciąż terminowo regulujesz raty swoich kredytów i pożyczek. Opóźnienia w spłacie mogą skutkować bowiem pogorszeniem historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej, a ta może istotnie utrudnić szanse na otrzymanie finansowania, a nawet całkowicie je przekreślić.
Jak wybrać najlepszą pożyczkę konsolidacyjną?
Zanim sięgniesz po pożyczkę konsolidacyjną, przeanalizuj parametry dostępnych na rynku produktów, zwracając uwagę przede wszystkim na:
- Wbrew pozorom wyznacznikiem atrakcyjności ekonomicznej pożyczki konsolidacyjnej nie jest oprocentowanie, lecz RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania. RRSO zawiera w sobie bowiem wszystkie koszty okołopożyczkowe, precyzyjnie ilustrując całkowity koszt pożyczenia pieniędzy w skali roku. Im niższe RRSO, tym tańsza pożyczka;
- dostępne kwoty. Jeśli chcesz skonsolidować kilka pożyczek i kredytów, wyselekcjonuj pożyczkodawców oferujących adekwatną do kwoty zobowiązań kwotę pożyczki. Sięgając po pożyczkę konsolidacyjną FIT w Kasie Stefczyka (RRSO: 6,22%), będziesz miał do dyspozycji aż 160 000 zł;
- okres spłaty. Jeśli zależy Ci na tym, aby rata pożyczki konsolidacyjnej była jak najniższa, wybierz tę z dłuższym okresem spłaty;
- możliwość odroczenia spłaty pierwszej raty. Czasem zdarza się, że konieczność terminowego uregulowania rat pożyczek i kredytów nadaje innym zobowiązaniom niższy priorytet, nierzadko powodując zadłużenie np. w spółdzielni mieszkaniowej czy u dostawcy prądu. Aby wyjść na finansową prostą i spłacić wszystkie przysłowiowe „ogony”, wybierz pożyczkę z odroczoną pierwszą ratą. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskasz co najmniej kilkadziesiąt dni na regenerację swoich finansó
Konsolidacja kredytu to skuteczny sposób na odciążenie konta i zminimalizowanie stresu towarzyszącego permanentnie napiętemu budżetowi. Biorąc kredyt konsolidacyjny, zachowasz spokojny sen i będziesz mógł realizować założone cele i pragnienia – bez wyrzeczeń i poświęceń.
Źródło:
https://www.money.pl/gospodarka/ranking-kredytow-i-pozyczek-konsolidacyjnych-6616561467062401a.html