Czym się różni rachunek osobisty od rachunku oszczędnościowego? Sprawdź najważniejsze różnice
Rachunek osobisty i konto oszczędnościowe to dwa popularne produkty bankowe. W artykule wyjaśnimy, czym się od siebie różnią. Podpowiemy także, w jakich okolicznościach warto założyć każdy z nich.
Jak wynika z raportu „Zwyczaje płatnicze w Polsce w 2020 roku” opublikowanego w kwietniu 2021 roku, ponad 88,5% dorosłych Polaków posiada rachunek płatniczy. Poziom ubankowienia wyższy od wartości średniej zaobserwowano szczególnie u osób w wieku 25–39 lat (96,8%) oraz w wieku 40–54 lat (97,2%). Znacznie niższy od średniej był on dla osób w wieku 65 lat i powyżej (71,4%). Sprawdźmy, czym różni się rachunek osobisty od rachunku oszczędnościowego.
Czym jest rachunek osobisty?
Rachunek osobisty, zwany także kontem osobistym lub ROR-em (rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym), to podstawowy, najpopularniejszy w naszym kraju rodzaj konta. Jego głównym celem jest przechowywanie środków finansowych i wykonywanie podstawowych operacji: przelewów i płatności. Przy pomocy wydanej do rachunku karty płatniczej możesz także płacić w internecie i wypłacać środki z bankomatów. Wbrew swojej nazwie rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy nie jest oprocentowany. Nie powinien służyć więc do gromadzenia oszczędności.
Wybierając konto osobiste, zwróć uwagę przede wszystkim na:
- wysokość opłat za prowadzenie,
- wysokość opłat za przelewy i wypłaty środków z bankomatu,
- wysokość opłat za wydanie i użytkowanie karty płatniczej,
- dodatkowe udogodnienia dla użytkowników; mogą być to programy moneyback czy atrakcyjne zniżki u partnerów,
- możliwość założenia przez internet.
Czym jest rachunek oszczędnościowy?
Rachunek oszczędnościowy (konto oszczędnościowe) to produkt stworzony z myślą o gromadzeniu oszczędności. W przeciwieństwie do konta osobistego jest on oprocentowany. Zgromadzony na nim kapitał jest więc chroniony przed utratą wartości i generuje zyski. Dużą zaletą konta oszczędnościowego jest możliwość dokonywania wpłat o dowolnej wartości, w dowolnych odstępach czasu oraz nieograniczony dostęp do zgromadzonych środków. Jeśli na Twojej drodze staną nieprzewidziane wydatki, w każdej chwili wypłacisz oszczędności, bez ryzyka utraty wypracowanych zysków. Uważaj jednak — wypłata z rachunku oszczędnościowego może być bardzo kosztowna. Większość banków umożliwia bowiem wykonanie wyłącznie jednego przelewu na konto osobiste w miesiącu. Kolejne wiążą się z dodatkowymi opłatami, wynoszącymi nawet kilkanaście złotych za pojedynczy transfer. Jeśli nie będziesz o tym wiedział, dodatkowe opłaty mogą szybko zjeść nie tylko zyski, ale także część kapitału.
Wybierając konto oszczędnościowe, zwróć uwagę przede wszystkim na:
- wysokość opłat za prowadzenie,
- oprocentowanie rachunku oszczędnościowego z uwzględnieniem zasad dla nowych i wszystkich wpłacanych na rachunek środków,
- koszt przelewów na konto osobiste,
- dodatkowe udogodnienia dla użytkowników; mogą być to programy moneyback czy atrakcyjne zniżki u partnerów;
- możliwość założenia przez internet.
Rachunek osobisty a oszczędnościowy — podstawowe różnice
Rachunek osobisty i oszczędnościowy to dwa różne produkty służące innym celom. Jeśli szukasz konta, które pozwoli Ci w wygodny i niedrogi sposób realizować płatności, przyjmować wynagrodzenie i komfortowo płacić za zakupy i usługi, sięgnij po szyte na miarę konto osobiste. Jeśli podjąłeś decyzję o rozpoczęciu oszczędzania i chcesz, by Twoje pieniądze wygenerowały jak najwyższy bezpieczny zysk, załóż wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe. Dzięki niemu Twoje pieniądze będą same na siebie zarabiać — nawet wtedy, gdy oglądasz ulubiony serial, podróżujesz czy spacerujesz z psem.
Źródło:
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1977632,1,konto-osobiste-a-rachunek-oszczednosciowy—poznaj-roznice.read