Jaka karma dla szczeniaka będzie najlepsza?

Młody organizm psa wykazuje większe zapotrzebowanie na białko, energię, mikro- i makroelementy niż organizm psa dojrzałego, a tym bardziej psiego seniora. Dlatego podstawą jego diety powinien być specjalny rodzaj pokarmu z dużą ilością zwierzęcego białka, tłuszczu, witamin i minerałów. Gotowym rodzajem takiego pożywienia jest pełnoporcjowa karma dla szczeniąt. W sprzedaży dostępnych jest wiele typów takich karm. Są to zarówno karmy mokre, jak i suche.

Czym charakteryzują się mokre karmy dla szczeniąt?

Specyficzną cechą tego typu produktów jest miękka konsystencja i duża wilgotność. Mokre karmy dla szczeniaków cieszą się największą popularnością kupujących z prostej przyczyny. Taka żywność jest chętnie pobierana przez młode psy i lepiej jest przez nie przyswajana. Oczywiście nie należy stosować wyłącznie karm mokrych. Suche granulki wspomagają trawienie, pozwalają wzmacniać mięśnie szczęki, stymulują dziąsła i oczyszczają zęby. Niezależnie od konsystencji, każda pełnoporcjowa karma dla szczeniąt (pełnoporcjowa, czyli zaspokajająca wszystkie potrzeby żywieniowe zwierzęcia) powinna zawierać w swoim składzie zwiększoną ilość białka i tłuszczu w stosunku do karm dedykowanych psom dojrzałym. W przypadku szczeniąt dużych ras konieczne może być stosowanie dodatkowej suplementacji, ale specjalne produkty należy wprowadzać do psiej diety dopiero po konsultacji z weterynarzem.

Karmy suche i mokre

Podstawą żywienia większości psów są karmy suche, ale w przypadku młodych osobników naturalnym uzupełnieniem ich codziennego menu powinny być również pełnoporcjowe karmy mokre. Takie karmy dla szczeniaków znajdziemy w ofercie praktycznie wszystkich producentów żywności dla zwierząt. Najczęściej są one sprzedawane w poręcznych saszetkach lub nieco większych puszkach. Sucha karma dla szczeniąt wciąż powinna być jednak podstawą ich codziennego żywienia. Suche pokarmy można zacząć wprowadzać do diety od 4-tygodnia życia psa. W przypadku suchej karmy warto ją wcześniej lekko namoczyć, dzięki czemu szczeniak łatwiej poradzi sobie z jej pogryzieniem. Karmę mokrą wystarczy wyjąć z saszetki lub puszki i podać psu w zalecanej przez producenta ilości.

Szukając pełnoporcjowej karmy dla szczeniaka, warto wybierać produkty bazujące na składnikach możliwie dobrej jakości, o wysokiej zawartości naturalnego białka zwierzęcego i tłuszczu, ze składnikami sprzyjającymi prawidłowej mineralizacji kości oraz zębów. Najbezpieczniejszym wyborem wydaje się zakup markowej karmy, na przykład produktu Dolina Noteci, w wersji dedykowanej szczeniakom w określonym wieku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Ci najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij