jesteś młodą mamą? poznaj 3 ważne zasady, dzięki którym macierzyństwo będzie łatwiejsze

Jesteś młodą mamą? Poznaj 3 ważne zasady, dzięki którym macierzyństwo będzie łatwiejsze

Bycie mamą może być najpiękniejszą rolą w życiu, ale nie ma się co oszukiwać, jest to też najtrudniejsza rola. I co najgorsze, stres i strach o drugą osobę będzie Wam już towarzyszył do końca życia. Jednocześnie szczególnie na początku macierzyństwo bywa trudne i nie wierzcie w te kolorowe slogany jakie wszystko jest cukierkowe, bo nie jest. Szansa, że trafi Wam się bardzo spokojne dziecko nie jest duża. Dziś przedstawimy Wam 3 ważne zasady, dzięki którym macierzyństwo będzie choć trochę łatwiejsze.

Gdy pojawia się baby blues

Dziecko może być najbardziej wyczekane na świecie i przez całą ciąże możecie czuć się świetnie, ale po porodzie może okazać, że nie czujecie nic, co najwyżej pustkę. Macie do tego prawo i nie oznacza to wcale, że jesteście złymi matkami czy nie kochacie swojego dziecka. Mieszanka hormonalna może spowodować różne objawy. U jednych kobiet pojawi się wręcz euforia, a u innych smutek czy pustka. Po przyjściu do domu może się też okazać, że obowiązki Was dobijają, szczególnie, gdy koleżanki chwalą się jakie mają grzeczne maluszki, a Wasze dziecko nie chce jakoś spać. Może też pojawić się problem z karmieniem i to, że przejdziecie na mleko modyfikowane nie oznacza również, że jesteście złymi matkami. Bardzo często fatalne samopoczucie jest spowodowane baby bluesem. Jest to naturalny stan, który powinien minąć po kilku tygodniach. Jeżeli nie mija, to może się okazać, że dopadła Was depresja poporodowa, którą trzeba leczyć. Na szczęście obecnie leczenie jest bardzo skuteczne. Tyle tylko, że konieczne będzie wprowadzenie farmakoterapii. Leczenie odbywa się rzecz jasna u lekarza psychiatry. Skoro to już jasne, to czas przejść do naszych zasad, które trzeba wprowadzić w życie.

Zasada 1: zadbaj o siebie

Dziecko dla matki (dla ojca też) powinno być najważniejsze, ale nie oznacza to wcale, że człowiek może przestać o siebie dbać. Założenie, że trzeba wszystko poświecić dla dziecka jest zdecydowanie błędnie i prowadzi tylko do frustracji rodziców. Dziecko jest ważne, ale matka jest tak samo ważna i również musi o siebie dbać. Nie chodzi rzecz jasna o to, że trzeba spędzać godziny na makijażu czy robieniu manicure, lecz mamy na myśli fakt, że trzeba dbać o swoje zdrowie, zdrowe jedzenie, ale też znajdować czas dla siebie. Niby tak niewiele, a jednak okazuje się, że znaczy to naprawdę wiele. Pomyślcie tylko ile matek po nakarmieniu dziecka i odłożeniu go do spania, zamiast też wypocząć biega ze szmatką i zaczyna gruntowane porządki. Zamiast zjeść zdrowy posiłek, sięga po to, co jest pod ręką zapominając, że w jej przypadku zdrowa dieta jest tak samo ważna. W myśl zasady, że życie trzeba sobie ułatwiać, a nie utrudniać wystarczy tylko zdecydować się na obiady z dowozem i już zaoszczędzicie nieco czasu, który możecie wykorzystać nie na sprzątanie, ale na wypoczynek.

młoda mama

Zasada 2: proś o pomoc

Macierzyństwo jest męczące i bywa wymagające. Nie ma co więc udawać Matkę Polkę, a potem płakać do poduszki ze zdenerwowania, frustracji, ale też zmęczenia. Jeżeli macie taką możliwość, to proście o pomoc. Być może znajdzie się ktoś z rodziny, kto choć na godzinę zostanie z dzieckiem, podczas gdy Wy zdrzemniecie się czy wybierzecie na spacer. Wypoczynek jest ważny i choć rzeczywiście nie ma co się oszukiwać, że będziecie chodziły wyspane, to jednak nie oznacza to wcale, że nie znajdziecie czasu na wypicie ciepłej kawy czy zjedzenie zdrowego posiłku. W końcu obiady z dowozem to świetna opcja. Jeżeli nikt nie może zostać z maluszkiem i każdy członek rodziny jest zajęty, to zawsze można wynająć opiekunkę albo też umówić się z partnerem, że w jeden dzień on wyjdzie na kilka godzin, a w kolejnym dniu właśnie Ty.

Zasada 3: nie oceniaj innych i nie pozwalaj się oceniać

Nie można oceniać innych, ale nie można też pozwalać się oceniać. To, że Wsze dziecko ma problem z rozszerzeniem diety nie oznacza wcale, że popełniłyście jakiś błąd. Jeżeli Wasze koleżanki uważają, że wiedzą wszystko lepiej, to świadczy tylko o ich małostkowości. Każde dziecko jest inne i każde inaczej się zachowuje. Jedne dzieci śpią chętnie w łóżeczku, a inne wręcz przeciwnie i nadal nie świadczy to o tym, że któraś matka jest lepsza czy gorsza.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Ci najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij