Podatek liniowy 2023 – wszystko co musicie wiedzieć na ten temat
W roku 2023 osoby fizyczne, które prowadzą swoją działalność gospodarczą mogą wybrać trzy formy opodatkowania, do których należą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, skala podatkowa oraz podatek liniowy. Dziś skupimy się na tym ostatnim. Przedstawimy Wam wszystkie niezbędne informacje, które powinniście znać.
Podatek liniowy – ile wynosi?
Podatek liniowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Tutaj należy wiedzieć, że podstawą obliczenia jest zawsze dochód, który podatnicy mogą pomniejszyć choćby o składki na ubezpieczenie społeczne. Podatnicy wybierający tę formę opodatkowania są zobligowani do złożenia w urzędzie skarbowym oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Należy to zrobić do 20 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód. Dokonany wybór tego sposobu opodatkowania będzie obowiązywał również w następnych latach, chyba że oficjalnie decyzja zostanie zmieniona. Właściwą deklaracją dla osób rozliczających się podatkiem liniowym jest PIT 36-L. Jednoczenie sposób rozliczania w tym roku różni się od lat ubiegłych. Otóż podatnicy muszą rozliczać się w trakcie sezonu rozliczeń. Jak wiecie zostały wprowadzone nowe przepisy Polskiego Ładu. Umieszczona została w nich informacja, że podatnicy rozliczający się przy pomocy podatku liniowego mogą zmienić swoją formę opodatkowania za rok 2022. Aby to zrobić, nie należy składać PIT 36-L, ale PIT 36.
Czy w podatku liniowym można rozliczać się z małżonkiem?
Pojawia się jeszcze jedno istotne pytanie, a mianowicie, czy rozliczając się podatkiem liniowym można to robić wspólnie z małżonkiem. W latach ubiegłych takiej możliwości nie było, jednak wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu podatnicy mogą rozliczać się z małżonkiem, który prowadzi działalność opodatkowaną właśnie podatkiem liniowym. Ale istnieje tutaj warunek, a mianowicie jest to możliwe jeżeli liniowiec w 2022 roku nie uzyskał żadnych dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym oraz nie poniósł z tego tytułu żadnych kosztów. Jak więc widzicie przepisy nadal mogą być bardzo niezrozumiałe, dlatego polecamy Wam biuro rachunkowe w Mysłowicach.
Poznajcie zalety podatku liniowego
Podatek liniowy ma zarówno dobre, jak i złe strony. Największą zaletą jest przede wszystkim fakt, że bez względu na dochód zawsze płaci się jedną stawkę podatkową, która wynosi 19%. Do tego podatek liniowy pozwala odliczyć od przychodu koszty jego uzyskania. I tutaj nie ma żadnego znaczenia, że dochody rozliczane nie doliczają się do innych dochodów rozliczanych skalą podatkową. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że uzyskując wysokie dochody zostaniecie zakwalifikowani do wyższego progu podatkowego. Ale oczywiście występują też wady i jedną z największych jest brak możliwości odliczenia ulgi na dziecko. Jednak taka forma pozwala na dobrą optymalizację wysokości zobowiązania podatkowego. Na taką formę opodatkowania najczęściej decydują się przedsiębiorcy, którzy uzyskują dochód opodatkowany wyższą stawką podatkową, czyli taką wynoszącą 32%. Można więc powiedzieć, że ta opcja jest najbardziej opłacalna dla osób, które mają naprawdę wysokie dochody.
Podatek liniowy czy progresywny – co warto wybrać?
Prowadząc firmę, często trzeba podejmować wiele różnych decyzji. Trzeba też wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant opodatkowania. Wielu przedsiębiorców wybiera podatek progresywny, czyli po prostu skalę podatkową. W tym przypadku dochód jest pomniejszany o koszty uzyskania przychodu. Taka opcja jest szczególnie korzystna dla przedsiębiorców, którzy w danym roku osiągnęli niższy przychód. Natomiast podatek liniowy zdecydowanie lepiej sprawdza się dla przedsiębiorców, którzy osiągają wysokie dochody. Tutaj zawsze stawka podatkowa jest jednolita. Nie trzeba więc obawiać się, że wzrośnie, natomiast nie można skorzystać z takich przywilejów jak kwota wolna od podatku. Nie można odliczyć od dochodu darowizn, czy wspomnianych przez nas ulg na dzieci. Aby wybrać dla siebie najlepszą opcję, trzeba dokładnie sprawdzić, jaka jest graniczna kwota dochodu i na tej podstawie rzeczywiście można określić, co będzie lepszym wyborem.