Przygotowanie ogrodu do jesieni czas zacząć – o czym musicie pamiętać?
Jesień to naprawdę pracowity czas w ogrodzie. W końcu to czas kiedy sadzi się rośliny cebulowe, ale też sieje kwiaty. Nie ma się co oszukiwać to najbardziej wymagająca pora roku dla wszystkich ogrodników. Zatem już czas najwyższy przygotować się do jesieni. Dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić. Dzięki temu prace przebiegną Wam bez problemów.
Przygotowujemy rośliny cebulowe
Każdy wie, że nie ma piękniejszej pory roku niż wiosna, gdy wszystko budzi się do życia. Jednak, aby wiosną móc podziwiać swoje kwiaty i rośliny, to właśnie jesienią trzeba je posadzić. Za to już teraz należy wiedzieć, jak to zrobić. Oczywiście pamiętajcie, że na jakość Waszych upraw poza odpowiednią pielęgnacją ma wpływ także to, jakie cebulki kupicie. Jak więc wybrać te najlepsze, które zwiększają szansę lepszych plonów? Otóż zasadniczo nie jest to nic trudnego. Na pewno należy zwrócić uwagę na cebulki. Nie mogą być w żadnym przypadku przesuszone. Okrywające je, trzeba pamiętać, że łuski powinny też zdrowo wyglądać. Nie należy kupować cebulek, które mają wypuszczone liście czy korzenie. Od tej zasady jest kilka wyjątków i dotyczą cebulek takich kwiatów jak lilie i narcyzy. Duże znaczenie ma też samo sadzenie i już teraz powinniście przygotować nasłonecznione miejsce. Przyda się też usunięcie chwastów. Warto jeszcze nawieźć przepuszczalną, za to niekwaśną ziemię. Nie zaleca się przy tym gleby gliniastej. Nie zapomnijcie jeszcze o tym, jak sadzić cebulki. Należy to robić piętką do dołu, koniecznie na głębokość równą wysokości trzech takich cebulek. Kolejnym ważnym etapem jest jeszcze pulchnienie ziemi, ale poniżej poziomu sadzenia cebulek. Aby cebulki nie zostały zjedzone jesienią przez gryzonie już teraz należy przygotować specjalne ażurowe koszyczki.
Jak kosić trawę dobrze?
Latem trzeba też dobrze kosić trawę, co wcale nie jest takie łatwe, biorąc pod uwagę ciągłe upały. Ale z drugiej strony właśnie koszenie suchej trawy jest najlepsze. Do tego celu najlepiej sprawdzi się efektywna kosiarka elektryczna. Pamiętajcie, że dzięki temu, iż ma ostre noże przycina źdźbła, a nie je szarpie czy wyrywa. Ważna jest jeszcze sama wysokość do jakiej należy kosić trawnik. I wynosi ona około 3 do 4 cm. Jednocześnie nie należy jednorazowo wykosić więcej niż wysokość ½ trawy. Jednocześnie przygotowując ogród do jesieni trzeba też regularnie go kosić i to do połowy października. Ważna jest systematyczność i należy to robić średnio co 2 tygodnie. Skoro już wspominaliśmy o tym, że kosiarki elektryczne są dobrym wyborem, to czas poznać ich kolejne zalety. Oczywiście jest to mała waga i cicha praca. Aby kosić trawę nie trzeba mieć dużej siły. Jednocześnie kosiarka elektryczna LINK ( kliknijcie w go, wszak znajdziecie tam świetne modele w niskiej cenie) nie emituje żadnych zanieczyszczeń.
Nawożenie ogrodu
Jesienią będziecie już sadzić czy zasiewać, zatem teraz jest dobry czas, aby wzmocnić glebę. Większość gleb w Polsce jest kwaśnych i do nich najlepiej sprawdzi się wapno nawozowe, a zaś w miejscach, gdzie odczyn jet uregulowany dobrze sprawdzi się siarczan wapna. Pod koniec lata warto jeszcze przygotować nawozy wzmacniające do roślin. Można zrobić je samodzielnie i to w wersji ekologicznej. W tym przypadku wystarczy tylko przygotować duży pojemnik, w którym umieszczamy fusy z kawy oraz ziemię. Należy tutaj zachować proporcję 1 grama fusów do 3 gram ziemi. Potem wystarczy już tylko dokarmiać nim rośliny i to raz w miesiącu. Warto jeszcze przygotować nawóz płynny. W tym przypadku fusy zalewacie wrzątkiem i gotowe. Warto jeszcze dodawać do gleby skorupki jaj. Zalecamy też przefermentowany obornik wymieszany z wodą. I tutaj znowu istotne są proporcje, które wynoszą 1:10.
Spulchnienie gleby
Teraz jest też dobry czas na to, aby poprawić strukturę gleby. Najlepiej jest więc przekopać działkę. Doskonale sprawdzą się spulchniacze, ale możecie równie dobrze postawić na aeratory ręczne. Praca taka nie jest bardzo męcząca, a efekty zobaczycie w uprawach. Nie zapomnijcie usunąć chwastów, przy tym powinniście też sprawdzić przed samym sadzeniem, czy znowu nie odrosły. Pozostaje już tylko nawodnienie i do tego celu możecie użyć wody z deszczówki.