poznajcie zioła, które sprawdzą się w walce ze szkodnikami

Poznajcie zioła, które sprawdzą się w walce ze szkodnikami roślin uprawnych

Coraz więcej osób stawia na własny ogródek warzywny czy sad owocowy. Niestety takie nasadzenia nie są wolne od ataku szkodników, nie mówiąc już o chorobach grzybowych. Okazuje się jednak, że sprzymierzeńcem przy wielu uprawach mogą być zioła. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej.

Dlaczego warto sadzić rośliny odstraszające szkodniki?

Warto wiedzieć, że decydując się na nasiona ziół można nie tylko uzupełnić swój ogród o wonne przyprawy, bo zapach wielu roślin jest bardzo nielubiany przez szkodniki. Wśród tych najbardziej popularnych należy wymienić lawendę. Można ją posadzić pomiędzy warzywami, aby chroniła je przed atakiem mszyc. Zaopatrując się w nasiona warzyw takich jak marchew czy też por nie trzeba obawiać się ataku tych szkodników, jeśli posadzi się tę wonną bylinę. Warto obok lawendy posadzić także między nasadzeniami mięte. Będzie ona chronić przede wszystkim warzywa kapustne przed podgryzaniem przez szkodniki. Również szałwia sprawdzi się w roli strażnika kapusty. Zaopatrzenie się w nasiona ziół takich jak czosnek bulwiasty pomoże odpędzić połyśnicę marchwiankę.

Jak chronić uprawy przed mączlikiem?

Mączlik warzywny jest bardzo uciążliwym szkodnikiem. To małe białe muszki, które szczególnie upodobały sobie warzywa kapustne. Atakują kapustę, jarmuż, ale i pomidory. Aby chronić rośliny uprawne przed tym szkodnikiem, warto sięgnąć po nagietek i sadzić go w ich pobliżu. Można wykonać również odwar z tymianku na mączlika, dlatego warto zaopatrzyć się w takie nasiona ziół. Warto również usunąć wszystkie chwasty, na których zimuje mączlik. Zatem należy wyeliminować, wykopać z ogrodu cykorię podróżnik oraz glistnika jaskółcze ziele. Mączlika można też zwalczać mechanicznie, poprzez wyłapywanie latających owadów, choćby przy użyciu odkurzacza. Wiadomo, że warzyw zaatakowanych przez mączlika nie można jeść, dlatego koniecznie trzeba walczyć z inwazją białej muszki. Naturalne sposoby mogą być przy tym skuteczne. Dzięki temu realizuje się ideę upraw ekologicznych, gdzie wyrastających z nasion warzyw nie traktuje się chemią. Warto wiedzieć, że rozwojowi i rozmnażaniu mączlika może sprzyjać lub przeszkadzać panująca aura. Jeśli lato nie jest zbyt upalne, to mączlik nie rozmnaża się w dużej ilości, bo potrzebna jest do tego temperatura 30 stopni. Ostatnio jednak na lato nie można narzekać, a przy tym zima nie jest mroźna, co sprzyja zimowaniu mączlika i jego przetrwaniu. Stąd bardzo ważne jest usuwanie chwastów, na których zimuje ten szkodnik.

ziola

Poznajcie sposoby na ochronę drzewek owocowych i krzewów owocowych przed szkodnikami

Także drzewka owocowe i krzewy owocowe można chronić skutecznie przed szkodnikami stosując metody naturalne. Ilość szkodników mogą zmniejszać już sposoby sadzenia i warto wybierać szczepienie na pniu. Ponadto są oczywiście zioła, które ograniczają bytowanie szkodników tych roślin. Sadzenie dzikiego bzu w sadzie, gdzie rosną jabłonie i śliwy jest bardzo ważne. Odstrasza on bowiem szkodniki tych drzewek, a więc owocówki jabłkóweczki i owocówki śliwkóweczki. Takie szkodniki może odstraszyć też lawenda i dodatkowo będzie miała ona walory dekoracyjne w sadzie owocowym.

Jakich nasadzeń unikać, aby nie doprowadzić do ataku szkodników?

Nie od dziś wiadomo, że rośliny mogą na siebie oddziaływać za pośrednictwem fizjologicznie czynnych substancji. To zjawisko nazywane jest allelopatią. Z tego względu obok drzewek owocowych nie można sadzić róż, maków, dziewanny, bobu, łubinu trwałego czy też ostów. Negatywnie na drzewka owocowe wpływają też szałwia i bylica piołun. Na choroby grzybowe drzew owocowych mogą wpływać zawilce. Rośliny, które odstraszają jedne szkodniki mogą być zatem szkodliwe dla innych roślin, dlatego należy bardzo starannie dobierać nasadzenia. Przykładowo bylica piołun może być też bardzo pożyteczna, jeśli posadzona jest obok roślin narażonych na mszyce czy też chrabąszcze.

Zioła mogą być bardzo skuteczne w walce z różnego rodzaju szkodnikami roślin uprawianych. Dlatego kupując nasiona warzyw, należy od razu sięgnąć także po nasiona ziół, które będą strzegły dane gatunki przed atakami.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Ci najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij