Poznaj przepis na idealny bigos, który zachwyci wszystkich – w wersji klasycznej, jak i wegetariańskiej

Bigos jest daniem kuchni polskiej, które smakuje obłędnie. Choć obcokrajowcom wydaje się nieco dziwne to jednak trzeba przyznać, że są oni w błędzie, bo co jak co, ale Polacy na kuchni znają się bardzo dobrze. Dziś przedstawimy Wam przepis na bigos, który zachwyci wszystkich, ale w wersji wegańskiej i typowo klasycznej. Czas więc poznać te przepisy.

Bigos w wersji klasycznej – jak go przygotować?

Przygotowanie bigosu nie jest trudne czy skomplikowane. A wręcz przeciwnie – to danie robi się niemal samo. Ale zacznijmy od początku. Najpierw trzeba wybrać dobre grzyby do kapusty. Możecie postawić na suszone borowiki. Wszak smakują wybitnie, a przy tym są bardzo zdrowe. Przede wszystkim borowiki mają w sobie duże ilości błonnika, ale też witamin z grupy B, a dokładnie B1, B2 i B12. Potrzebujemy 200 gram borowików suszonych. Na całą noc zalewamy je wodą. Następnego dnia możemy już przejść do przygotowania dania. W garnku umieszczamy kilogram kapusty. Najlepiej postawić na pół na pół, czyli 500 gram kiszonej i 500 zwykłej. Całość szatkujemy i zalewamy wodą, dodajemy sól, pieprz, kminek oraz ziele angielski. Gotujemy na małym ogniu. W międzyczasie na patelni rozgrzewamy smalec dodajemy kilogram boczku pokrojonego w kostkę, dwie pokrojone w kostkę cebulę i pół kilograma pokrojonego w kostkę karczku. Dodajemy też grzyby i całość smażymy aż do czasu jak wszystkie składniki się zarumienią. Gdy tak się stanie razem z tłuszczem przerzucamy do garnka z kapustą. Wszystko ponownie mieszamy. Dodajemy jeszcze szklankę bulionu oraz dwie łyżki koncentratu pomidorowego i łyżkę pasty paprykowej. Teraz pozostaje już tylko cierpliwość, bo danie gotujemy przez 4 godziny na małym ogniu, a po tym czasie…

Ciąg dalszy nastąpi

A po tym czasie wyłączamy palnik i czekamy aż bigos wystygnie. Kolejnego dnia możemy przejść do dalszych prac nad nim. Teraz potrzebować będziemy kilka śliwek wędzonych, które kroimy na małe kawałki. Dodajemy je do bigosu i znowu gotujemy na małym ogniu. Oczywiście to nadal nie wszystko, choć trzeba przyznać, że jesteśmy już coraz bliżej finiszu. Na patelni rozgrzewamy łyżkę smalcu, wyciskamy 4 ząbki czosnku i smażymy je. Po kilku chwilach masa powinna się zarumienić. Przekładamy ją do bigosu. Ponownie wszystko mieszamy i gotujemy jeszcze przez dwie godziny. A potem możemy już cieszyć się smakiem. Warto jadać go ze świeżym pieczywem. Możecie też zawekować kilka słoików i gdy nie będziecie mieć pomysłu na obiad, to wystarczy, że wyciągniecie bigos, odgrzejecie go na patelni i obiad gotowy. To danie jest naprawdę sycące, ale trzeba przyznać, że smakuje nie tylko w zimowe czy jesienne dni, ale i wiosenne czy letnie.

Bigos w wersji wegetariańskiej

Bigos w wersji wegetariańskiej smakuje także obłędnie i w sumie jego przygotowanie nie jest w żadnym przypadku trudne. Potrzebować będziemy grzyby suszone do kapusty. W tym przypadku warto postawić na kurki, borowiki oraz podgrzybki. Łącznie grzybów powinno być około 400 gram. Zalewamy je wodą i gotujemy przez godzinę. W tym samym czasie szatkujemy kapustę białą, czerwoną oraz kiszoną. Warto zachować tutaj proporcje, czyli po około 300 gram. Kapusty zalewamy wodą i gotujemy, gdy grzyby będą już podgotowane, to odcedzamy grzyby, ale wody nie wylewamy lecz dodajemy ją do kapusty. Grzyby z kolei smażymy na oliwie z oliwek. Wyciskamy jeszcze kilka ząbków czosnku. Dodajemy pokrojoną w drobną kostkę cebulę białą i czerwoną. Gdy całość się zarumieni przerzucamy wszystkie składniki do garnka z różnymi kolorami kapust i całość gotujemy na małym ogniu przez 4 godziny. Po tym czasie możemy dodać jeszcze łyżkę pasty z curry, dwie łyżki koncentratu pomidorowego oraz kilka kawałków pokrojonego w drobną kostkę wędzonego tofu.

O czym jeszcze pamiętać?

To już prawie wszystko, bo potrzebować będziemy jeszcze przyprawy takie jak sól, pieprz oraz pieprz czosnkowy. Przyprawiamy danie. Coraz bliżej już do delektowania się tym daniem, bo wystarczy jeszcze kilka suszonych śliwek dodać do bigosu oraz kilka wędzonych. Teraz pozostaje już tylko podgotowań bigos jeszcze przez godzinę i już można zacząć delektować się jego smakiem, a ten jest świetny.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Ci najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij